Чіпування

 
    Чіпування- це  легкий в застосуванні, безболісний і безпечний метод ідентифікації тварин, який існує в світі вже більше двадцяти років. Практично вся Європа чіпує домашніх тварин, і це вже стало такою ж нормою і загальноприйнятим, як і їх вакцинація проти сказу, тобто, обов'язково для всіх домашніх тварин.
    Чіпування в першу чергу домашніх тварин, а з ними і диких - це неминучий процес, учасником якого не винятком є ​​і Україна, а також інші країни колишнього СРСР, які до нього також вже приєдналися.
    Але, на жаль, ще досі більшість, в тому числі навіть  люди, що професійно займаються тваринами, навіть не чули про чіпування і перебувають в повному невіданні, навіщо це потрібно, що воно дає,  як цим правильно скористатися, і що воно може. 
 

Чому чіпування?


     Раніше протягом багатьох років  ідентифікація тварин проводилася за допомогою таврування і татуювань, які поступово відходять в минуле, так як мають ряд недоліків, таких, наприклад, як:
     - татуювання з часом спотворюється або линяє, клеймо заростає, ярлики і бирки зникають;
     - при необхідності її легко можна підробити;
     - вкрай болюча для тварини процедура.
     Проблема ідентифікації тварин в даний час приймає все більшої актуальності і вирішена була за допомогою чіпування.
     В першу чергу обов'язковість чіпування виникає у тих власників домашніх тварин, які часто подорожує з ними по країнах Європи, як в індивідуальному порядку, так і для участі у виставках, а також при продажу тварин власникам, які проживають в країнах Євросоюзу. Це регулюється Регламентом Ради Європи та Європейського парламенту ЄС №998 / 2003 від 04.10.2002 (журнал ЄС L 146 від 13.06.2003 р), який встановлює умови перевезення домашніх тварин (кішок, собак і хорів) між країнами ЄС, а також при їх ввезенні в країни-члени ЄС.С 03.07.2004 року всі домашні тварини, які подорожують через кордон, повинні бути ідентифіковані виразним тавром або мікрочіпом, при цьому таврування приймалося тільки до 2010 року, потім єдиним ідентифікатором залишився тільки мікрочіп. С1 січня 2010року в країни Евросоюзазапрещен ввезення не чіпірованнихжівотних, все перетину кордону тваринами можливі тільки при наявності мікрочіпа.
    Ідентифікація жівотнихна виставках і племінних заходах Євросоюзу буде проводітьсятолько на підставі номера чіпа, внесеного до Міжнародної базу даних. А, якщо власник-заводчик кішок є членом клубу F.I.Fe, то з 1 січня 2007 року всі його кішки, використовувані в племінному розведенні, також повинні бути ідентифіковані мікрочіпом, а ідентифікаційні коди чіпів обох батьків повинні бути вказані в родоводів їх нащадків. Також обов'язковим є чіпування цуценят (замість таврування) у FCI з середини 2011 року.
     А з  червня 2012 року країнах ЄС, в тому числі і в Україні, єдиним способом ідентифікації тварин буде мікрочіп, що відповідає стандарту ISO 11784 та ISO 11785.
 

Навіщо воно потрібно?


     Така вимога, перш за все, має забезпечити неможливість підміни однієї тварини іншим і виключити провезення через кордон тварин, що мають ймовірність бути зараженими різними інфекційними захворюваннями, і в першу чергу, на сказ.
     Але не варто думати, що електронна ідентифікація потрібна тільки тим тваринам, яких збираються вивозити за кордон.
     - Важливим аспектом на користь чіпування є індивідуальність ідентифікації кішок і собак. Наявність електронного чіпа вкрай важливо для виключення підміни елітних тварин на виставках і під час подорожей всередині країни.
     - Для участі у виставках обов'язкова вимога наявність у тварини мікрочіпа (номер якого занесений і в родовід), який дозволяє ідентифікувати представлену для експертизи кішку або собаку і усунути їх підміну іншим тваринам.
     - Наявність мікрочіпа у тварин дозволяє вести більш просту систему обліку в ветеринарних клініках, в яких історії хвороби і профілактичних заходів для кожної тварини мають номери, що відповідають номеру мікрочіпа.
     - У майбутньому наявність мікрочіпа у тварин дозволить вести більш просту систему обліку і у фелинологических і кінологічних структурах.
     - Електронна ідентифікація дозволяє істотно полегшити пошук власника в разі втрати тваринного. Чіпування допомагає власникові знайти своє тварина у разі його втрати, а при знахідці чужого тварини завжди з легкістю можна визначити координати його власника, зв'язавшись із спеціалізованою локальної або інтернет базою.
     - Чіпування є сильним аргументом при виникненні суперечок щодо володіння тим чи іншим тваринам.
     - Крім того, у багатьох країнах світу на базі чіпування тварин вже створені системи контролю та моніторингу.
     - Мікрочіп так само незамінний для дослідницької роботи, бо дає змогу ідентифікувати будь-яку тварину. Природоохоронні організації за допомогою системи ідентифікації проводять контроль над міграцією диких тварин.
 

Що являє собою чіпування, з чого складається і як діє?


     Електронна ідентифікація тварин (Чіпування) - кішок, собак, сільськогосподарських тварин, екзотичних тварин, птахів, риб і ін. - є імплантацію під шкіру тварини мікрочіпа, що містить в собі унікальний індивідуальний 15ти-значний номер, який залишається з ним протягом всього його життя.
     Мікрочіп - маленька стерильна капсула з біосумісносного скла розміром не більше рисового зернятка, довжиною всього 12 мм, діаметром 2,1 мм і вагою всього 0,6 гр. Капсула з біосумісного скла забезпечує відсутність реакцій відторгнення і міграції мікрочіпа. Усередині капсули і розташований сам мікрочіп, що складається з котушки індуктивності і мікросхеми.
     Призначення мікрочіпа - містити номер, за яким можна буде впізнати, тобто ідентифікувати тварину. Всупереч помилкам багатьох людей чіп не містить ніякої інформації про тварину, він містить лише персональний 15-ти-значний цифровий код. А для зберігання інформації про тварину і його власника використовуються національні електронні бази даних чипованих тварин.
     П'ятнадцять цифрових осередків гарантують безпечну і надійну ідентифікацію тварини протягом усього його життя, відсутність повтору номера протягом найближчих ста років, а біосумісні скло виключає можливість міграції мікрочіпа. Це означає, що кожна тварина може отримати унікальний зберігається протягом усього життя ідентифікаційний код. Його неможливо доповнити або змінити, тому його незмінність - гарантія відсутності підробок номерів мікрочіпів. Кількість зчитувань інформації з чіпа не обмежена. Мікрочіп не вимагає джерела живлення і нічого сам по собі не випромінює, активізується тільки сканером. Мікрочіп, що представляється компанією Байєр, універсальний і сумісний з іншими електронними системами, використовуваними в Європі і Америці, а електромагнітна частота мікрочіпа відповідає міжнародному стандарту ISO11784
      
Імплантація капсули - легка, швидка і головне безболісна процедура без застосування загального наркозу, тому що мікрочіп має мініатюрні розміри і легко проходить під шкіру, проте чипувати тварина потрібно тільки у професіонала. Капсула вводиться під шкіру в області холки за допомогою одноразового аплікатора (схожого на шприц). Ваш улюбленець буде відчувати процедуру введення чіпа як звичайну підшкірну ін'єкцію. Одноразовий аплікатор для імплантації поставляється разом з мікрочіпом в стерильній упаковці.
     Сам по собі мікрочіп пасивний, так як він не передає ніяких хвиль без активізації сканером. Потрапивши під шкіру, мікрочіп протягом 5-7 днів оточується-тканинної капсулою, яка виключає його переміщення. Явищ відторгнення або міграції мікрочіпа не спостерігається. Ніяких побічних дій після введення. Втратити або пошкодити мікрочіп неможливо - він стає частиною підшкірного шару. Чіп не може бути причиною запалення або пухлини. Безпека введення мікрочіпа підтверджується величезною практикою по всьому світу. Чипувати тварину можна в будь-якому віці, так як вік тварини не впливає на розташування мікрочіпа і реакцію на нього організму.
      Для зчитування інформації з мікрочіпа використовуються сканери, що відповідають міжнародному стандарту ISO, що дозволяє зчитувати чіпи різних типів і виробників. Це дає можливість визначити номер мікрочіпа тварини, купленого за межами СНД, де можуть використовуватися системи ідентифікації інших фірм-виробників. Сканер мікрочіпа - генерує радіосигнал низької потужності, сигнал збуджує мікрочіп, який передає на сканер інформацію з ідентифікаційним номером тварини.